Olympos Teleferik Turkcell Biking
HEYECAN VERİCİ TELEFERİK TEKNOLOJİSİ

1908 tarihinde Grindelwald/İsviçre'de imal edilen Wetterhornaufzug teleferiği, doppelmayr.com grubunun modern halatlı teleferik teknolojisinde tesis ettiği birçok kilometre taşının sadece ilkiydi. Grubun dünya piyasalarında an itibari ile teşkil ettiği %60 payı ile halatlı teleferik teknolojisinde inovasyon ve kalite bakımından piyasanın tartışılmaz lideri ve rehberidir. Halatlı teleferikler, geniş ve sarp vadilerin, ırmakların, buzulların ya da başka birçok ulaşılması zor arazilere doğaya saygın biçimde erişim sağlayan mükemmel araçlardır. Olympos Teleferik tesislerinde, Doppelmayr/Garaventa firmasının Avrupa CEN normlarına ve çetin çevre koşullarına uygun olarak planladığı, inşa ettiği ve en modern teknolojiler ile donattığı, halatlı teleferik sistemi işletilmektedir. Devamını okumak için linke tıklayınız.

Olympos Teleferik Turkcell Biking
ALT İSTASYON

Kendi aracınızla gelmeniz durumunda, ücretsiz oto parkımızdan yararlanabilirsiniz. Alt istasyonda edindiğiniz ilk izlenimler, sizde mutlaka zirve istasyonumuzda sizi bekleyen hizmetler için merak uyandıracaktır. Alt istasyonumuz Olympos Dağı’nın heybetli zirvesinin huzur veren eteklerine ve Milli Parkın yeşilleri içine yerleştirilmiştir. Arzu ettiğiniz takdirde, burada kahve, demlenmiş çay ve birçok başka içecek ve atıştırma eşliğinde dinlenebilirsiniz. Bu esnada doğudan batıya uzanan dağ sıralarının ufuk ile birleşmesini izleyebilir ve Beydağları Milli Parkı’nın en yüksek dağ zirvesinde sizi bekleyen eşsiz panoramalı manzarasına erişebilmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Devamını okumak için linke tıklayıız. 

Olympos Teleferik Turkcell Biking
TELEFERİK YOLCULUĞU

Seferimiz azami 80 kişi alabilen, geniş camlarla donatılmış panoramik kabine binilmesi ile başlar. Yaklaşık 10 dakikalık serüvenimiz bizi deniz seviyesinden 726 m. yüksekliğinde bulunan alt istasyonundan, 2.365 m. yüksekliğinde olan zirve istasyonuna taşıyacaktır. Bu esnada her biri yaklaşık 55-60 m. yüksekliğe sahip halat direklerinin üstünden geçmekteyiz. Ağaç örtüsünün bittiği ve dağın saf kireç taşı yüzeyinin görülmeye başladığı yükseklik, Tahtalı Dağı’nda deniz seviyesinden yaklaşık 1.900m üstünde başlamaktadır. Bu esnada iyiden iyiye belirginleşen dağ kütlesinin yapısı, jeolojik tarihini de okumanıza izin verir. Devamını okumak için linke tıklayınız. 

Olympos Teleferik Turkcell Biking
İZLENİMLER

İlkbaharda güneydoğu rüzgârları ile taşınan kırmızı renkli, ince Sahra tozları dağın yüksek tepelerine kadar ulaşır ve böylece yaz aylarının başlayacağını müjdeler. Bu dönemin sabah erken ve akşam üstü güneşinin alçaktan ulaşan ışık huzmelerinin etkisi ile kar taşıyan yamaçlar kırmızı-beyaz renkte parıldamaya başlar. Dağın zirvesi, genelde kasımda düşen ilk kar ile birlikte, çoğu zaman mayıs sonuna kadar beyaz bir örtüye sahip olur. Kış döneminde dağımızı ziyaret eden turistler, bu yörelerde ancak yükseklerde oluşan nadir kar örtüsünü görme ve aynı zamanda sıcak bir içeceğin eşliğinde bir kar fırtınasını izleme hazını yakalayabilirler. Devamını okumak için linke tıklayınız. 

Olympos Teleferik Turkcell Biking
SORUMLULUK BİLİNCİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Olympos Teleferik tesisi, hem ana sezonda gelen güneş seven turistler için hem de yılın diğer aylarında Antalya Bölgesi’ne gelen kültür ve doğa turistleri için, bölgenin en beğenilen turistik çekim merkezi ve Türkiye tatillerinin unutulmaz bir aktivitesidir. Biz bölgemizin çevresi ve ekonomisi için üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun bilincindeyiz. Bu nedenle Milli Park idaresinin kesin yükümlülüklerini yerine getirmek ve çalıştığımız turistik hizmet sağlayıcıları, özel ya da kamu kurumları, yerel ve bölgesel belediyeler, kamusal birim ve eğitim kurumları ile yakından işbirliği yapmak, faaliyetlerimizin önemli unsurlarıdır. Devamını okumak için linke tıklayınız.

Olympos Teleferik Turkcell Biking
BİTKİ ÖRTÜSÜ VE YABAN HAYATI

Teleferik yolculuğumuz ferahlatan bir yükseklikte doğasına dokunulmamış arazilerde kök salmış kızıl ve kara çamların, daha alçak bölgelerde ise bodur çalıların ve yapraklı ağaçların üzerinden geçmektedir. Bu Milli Parkta yerleşik zümrüt yeşili renkli iğneli yapraklarından ve türüne özgü yassı tepe dallarından ayırt edilebilen, nadir sedirler yoğunlukla orta yükseklikteki arazilerde bulunmaktadır. Ağaç örtüsünün bittiği ve artık sadece liken ve yosun bitkileri yaşamlarını sürdürebildiği alan, deniz seviyesinden yaklaşık 1.900m üstünde başlar. Yerel yaban hayvanları arasında birçok ötücü ve yırtıcı kuş cinsleri; yaban domuzları, kurtlar, vaşaklar, porsuklar gibi memeli hayvanlar; kara kaplumbağaları, kertenkele ve bukalemun gibi küçük sürüngenler bulunmaktadır. Devamını okumak için linke tıkayınız. 

Olympos Teleferik Turkcell Biking
YÖREMİZ VE İKLİMİ

Güney Akdeniz'in turkuaz renkte ışıldayan denizi, enfes kumsalları, bakir doğası ve insanoğlunun bu havzada bize bıraktığı çok kültürlü köklü mirası ile Türkiye mükemmel bir tatil cennetidir. Olympos Teleferik Antalya şehir merkezinden yaklaşık 50 km. mesafededir. Beydağları Milli Parkın içinde, deniz seviyesinden 2.365 m. yükseklikte inşa edilen modern ve en güncel CEN-normları ile uyumlu teleferik tesisimiz, „Sea to Sky“ sloganına da uygun olarak, klasik deniz ve dağ tatil aktivitelerini birleştirmiştir. Yılın ortalama 300 günü güneşli olması sebebi ile dünyanın her tarafından gelen turistler için Antalya bölgesi tatillerini severek geçirmek istedikleri bir çekim merkezidir. Olympos Teleferik tüm yıl boyunca ziyarete açıktır. Devamını okumak için linke tıklayınız. 

Olympos Teleferik Turkcell Biking
GÜVENLİK

Olympos Teleferik işletmesinin yönetimi, tesiste zaman geçiren ziyaretçileri için taşıdığı sorumluluğun bilincindedir. Olympos Teleferikte işletilen teknik tesisatından sorumlu olan personelimizin haricinde, Alpin kurtarma teknikleri konusunda eğitilmiş olan zirve istasyonu yöneticisi, zirvedeki emniyet donanımların işlevselliğinden ve ziyaretçilerin güvenliğinden sorumludur. Tarafımızdan görevlendirilen bağımsız bir kontrol mercii, tesiste bulunan insan ve teknik altyapı güvenliğini yasal yönetmelikler uyarınca denetlemektedir. Tesis güvenliği için Antalya'da itibarlı ORSA firmasını, yerel Jandarma kolluk kuvveti ile koordinasyon işleri ile asayiş ve güvenlik hizmetleri konusunda görevlendirdik. orsagroup.com

Olympos Teleferik Turkcell Biking
YANGIN KORUMA TEDBİRLERİ

Firmamız orman koruma konusunda Milli Park ve Orman idareleri ile yakın işbirliği içindedir. Zirve istasyonumuzun emsalsiz konumu, ormanın izlenmesi ve yaşanabilecek olası tehlikelerin erkenden tespit edilmesi bakımından da yardımcı olmaktadır. Tesislerimiz periyodik olarak bakımları yapılan otomatik acil durum ve yangın söndürme tesisatları ile donatılmıştır; ayrıca çok sayıda biyolojik olarak zararsız bozunabilir yangın söndürme cihazlarımız mevcuttur. Alt istasyonda bulunan yangın söndürme havuzu, su deposu görevinin haricinde, içine salınan balıklar için ufak bir habitat oluşturmaktadır. Zirve istasyonunda tesis edilen otomatik yangın koruma donanımları, geniş hacme sahip bir yangın suyu deposundan beslenir. Devamını okumak için linke tıklayınız.

Olympos Teleferik Turkcell Biking
İLK YARDIM VE MEDİKAL DESTEK

Alt ve zirve istasyonda her ihtimale karşı ilk yardım personeli, kurtarma ve ilk yardım gereçleri, ayrıca her iki istasyonda tam otomatik çalışan birer kalp defibrilatörü bulunur.

Olympos Teleferik Turkcell Biking
KEMER YAŞAM HASTANESİ

Yerel devlet hastanelerinin ambulans servislerine ilave olarak, Kemer’de 1996 yılından bu yana kapsamlı medikal faaliyetlerini sürdüren Yaşam Hastanesi ile sağlık hizmetlerine yönelik olarak bir sözleşmemiz bulunmaktadır. Yaşam Hastanesi özel hastaların haricinde, SGK, birçok kamu organ ve özel kuruluşların üyeleri için sağlık hizmetleri sunmaktadır.