Olympos Teleferik Sunset & Sunrise
GÜNDOĞUMU & GÜNBATIMI

Tahtalı Dağı’nın zirvesinde doğanın dinginliğinde romantik bir gündoğumu ve günbatımı izlemek ister misiniz?

Burada yalnız siz ve kadim kültürlerde izlerine rastladığımız harika bir doğa var.

Burada güneş, sabahın ilk saatlerinde kimi zaman Akdeniz’in üzerinden kimi zaman da bir bulut denizi üzerinden kendini gösteriyor. Gün doğumunda Akdeniz kıyısındaki ışıklar birer birer kaybolurken güneşin doğuşunu sahildeki herkesten dakikalar önce, aperatif kahvaltı eşliğinde sıcak içeceklerinizi veya taze meyve sularınızı yudumlayarak seyredebilirsiniz.

Gün batımında ise Bey Dağları’nın üzerinde batmak üzere olan güneşini romantik İtalyan yemekleri ve canlı müzik eşliğinde izleyebilirsiniz.

Olympos Teleferik Biking Activity
BİSİKLET SÜRÜŞÜ

Türkiye’de MTB enduro bisiklet yarışlarının en büyük organizasyonlarından bir tanesi Tahtalı Dağı’nda yapılıyor. 2365 metre yükseklikten deniz seviyesine kadar inilen bu yarışlarda tıpkı Alp Dağları’nın zirvesinden Akdeniz’e iner gibi muhteşem doğa manzaralarından çok kısa bir mesafede geçiliyor.  Alpin çayırlardan aşağıya inildikçe sedir ormanlarına daha aşağıda karaçam ve kızılçam ormanlarına ve en aşağıda makilik bölgelere yüksek bir eğimden adrenalin ve macera dolu bir iniş gerçekleşiyor. Bisiklet organizasyonu dışında da bu etkinlikleri dileyenler kendi ekipmanları ile burada yapabilirler.

Olympos Teleferik Motor Cycling Activity
MOTORSİKLET SÜRÜŞÜ

Tanrıların dağı Tahtalı Dağı’nın zirvesinden enduro motosikletlerle macera dolu bir iniş enduro tutkunlarını bekliyor. Yüksek adrenalinli muhteşem bir doğa içinde yapacağınız yolculuğun sonunda denize ulaşılıyor. 2365 metreden deniz seviyesine çok kısa sürede iniş yaparken yüksek bir eğimde oldukça zorlu bir o kadar da keyifli bir iniş yapılıyor.

Olympos Teleferik Catapult Tramboline
CATAPULT TRAMBOLİN

Teleferikle Tahtalı Dağı’nın zirvesine geldiğinizde sizleri burada sıradışı bir aktivite bekliyor. Catapult Tramboline ile tanrıların dağının 18 metre yukarısına 80 km. hızla fırlatılırken burada hissedilen ivme (g) veserbest düşmenin verdiği heyecan ileunutulmaz bir macera yaşanıyor.

Olympos Teleferik Paragliding
PARAGLIDING

Yeryüzünde denize yakın olup bu kadar yüksekten denize bakacağınız çok az sayıda dağ var. Yamaç paraşütü ile tanrıların dağı Tahtalı Dağı’ndan kimi zaman 2365 metreden 3000 metreye kadar yükselerek sonrasında dünya ortalamasının oldukça üstünde bir süre ile 45 dakikayı bulandenize ulaşabiliyor. Deniz seviyesine Türkiye’deki en yüksek rakımdan yamaç paraşütü ile iniş yapılırken hava şartlarına göre belki de en uzun süreli uçuşlardan birisini gerçekleştiriliyor. Tandem uçuşunu sağlayan Escape firması bugüne kadar 70 bin kazasız uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşları farklı kılan en önemli özelliklerden birisi de sıradışı gökyüzünde sıradışı organizasyonların yapılabiliyor olması. Gökyüzünde patlatılan şampanyalar, evlilik teklifleri ve gün doğumunda güneşe karşı uçuşlar bunlardan bazıları.

Olympos Teleferik Tracking
TREKİNG

Yamaçlarından Likya Yolu’nun bir çok rotası geçen Tahtalı Dağı’nda birbirinden farklı doğal özelliklere sahip alpin çayırlarda ve sedir, karaçam ve kızılçam ormanlarında belirlenen rotalarda yürüyebilirsiniz. Mitolojik efsanelere konu olan maki ağaçları; defne, keçiboynuzu, mersin, sandal, zeytin gibi ağaçaların arasından geçerek bu dağın doğal mekan ruhunu bütün vücudunuzla hissedebilirsiniz. Dağın zirvesinden aşağıya doğru inerken adeta Orta Avrupa’da bulunan Alp Dağları’ndan Akdeniz sahillerine günlerce yürüyerek görebileceğiniz doğal alanların özetini burada birgünlük yürüyüşünüzle yaşayabilirsiniz.

Olympos Teleferik Kuş Gözlemciliği
KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ

Kuş gözlemciliği, yabani kuşları doğal habitatlarında gözlemlemeyi ve tanımlamayı temel alan, kimilerinin sadece hobi olarak ilgilendiği, kimilerinin ise (ornitologlar) bilimsel amaçlar için kullandığı bir uğraştır. Deniz kıyısından 2365 metreye doğrudan yükselen bir dağ olan Tahtalı’da bu yüksekli farkı ile oluşan farklı habitatlar çok çeşitli kuş türlerinin burayı tercih etmesini sağlamış. Kuş gözlemcilerinin ilgi ile aradığı şah kartal, dağ bülbülü, Anadolu sıvacısı, kızıl akbaba burada görebileceğiniz tülerden bazıları.Kuş gözlemciliği, yabani kuşları doğal habitatlarında gözlemlemeyi ve tanımlamayı temel alan, kimilerinin sadece hobi olarak ilgilendiği, kimilerinin ise (ornitologlar) bilimsel amaçlar için kullandığı bir uğraştır. Deniz kıyısından 2365 metreye doğrudan yükselen bir dağ olan Tahtalı’da bu yüksekli farkı ile oluşan farklı habitatlar çok çeşitli kuş türlerinin burayı tercih etmesini sağlamış. 

Olympos Teleferik Yoga
YOGA

Yüksek zirveli dağlar kadim kültürlerde hep kutsaldır. Bulutlarla çevrili olduğu için bu dağlara aynı zamanda bir tanrısallık atfedilir. Tahtalı Dağı gibi yüksek dağlar manevi yükselişin de sembolüdür. Tahtalı Dağı’nın zirvesinde yüksek rakımın ve dingin doğanın verdiği huzuru yoga ile taçlandırabilirsiniz.

VIDEO

INSTAGRAM/olymposteleferik2365m