Olympos Teleferik Turkcell Biking
HEYECAN VERİCİ TELEFERİK TEKNOLOJİSİ

1908 tarihinde Grindelwald/İsviçre'de imal edilen Wetterhornaufzug teleferiği, Doppelmayr/Garaventa grubunun modern halatlı teleferik teknolojisinde tesis ettiği birçok kilometre taşının sadece ilkiydi. Grubun dünya piyasalarında an itibari ile teşkil ettiği %60 payı ile halatlı teleferik teknolojisinde inovasyon ve kalite bakımından piyasanın tartışılmaz lideri ve rehberidir. Halatlı teleferikler, geniş ve sarp vadilerin, ırmakların, buzulların ya da başka birçok ulaşılması zor arazilere doğaya saygın biçimde erişim sağlayan mükemmel araçlardır. Olympos Teleferik tesislerinde, Doppelmayr/Garaventa firmasının Avrupa CEN normlarına ve çetin çevre koşullarına uygun olarak planladığı, inşa ettiği ve en modern teknolojiler ile donattığı, halatlı teleferik sistemi işletilmektedir.

Olympos Teleferik Turkcell Biking

4.350 m ile dünyanın en uzunları arasında yer alan güzergâhımızda işletilen bu modern halatlı teleferik, misafirlerine günün stresinden ve sıkıntılarından uzak, ferahlatan bir yükseklikte güvenli ve rahat bir deneyim sunmaktadır. Teleferiğimizin sarp bir tırmanış ile denize yakın en yüksek dağın zirvesine çıkması da dünya için bir rekor ve ayrıcalıktır. Teleferiğimiz bağımsız taşıma halatlarından oluşan şeritlerde karşılıklı olarak sefer yapan iki adet kabine sahiptir.Kabinler alt istasyonda tesis edilen bir tahrik sisteminden güç alan çekme halatı ile hareket ettirilir. Çekme ve taşıma halatları güzergâh boyunca belirli noktalarda inşa edilen direklerin üstündeki kayar mesnetlerde yataklanmıştır.

Olympos Teleferik Turkcell Biking

Bizim teleferik,  dönüşümlü harekette bulunan mekanizma, halatlar ve kabinlerden oluşan iki araçtır. Bu araçlar çekme halatı ile taşıma halatı üstünde hareket ettirilirler. Bu halatlar dağ istasyonunda sabit olarak monte edilmişlerdir, hatda ise direklerin üstünde raylardan geçmekte ve alt istasyonda ağırlıklar vasıtası ile gerilmektedirler. Alt istasyonda taşıma halatları için gergi ağırlıkları, zirve istasyonunda ise sabit halat babaları bulunmaktadır. Böylece kabinlerin daima yerden belirli bir yükseklikte hareket ettirilmesi sağlanır. Sonsuz olarak hareket ettirilen çekme halatı için zirve istasyonunda diğer bir gergi ağırlığı tesis edilmiştir. Bu tedbirlerin sayesinde, değişken yük ya da sıcaklıklardan meydana gelen uzunluk farklarına rağmen, halatların düzenli bir gerilim altında kalmaları sağlanır. Teleferiğimizin tüm teknik konuları ve bakımları için geçerli norm ve yönetmeliklerine, teleferik imalatçısının ve diğer tedarikçi teknoloji firmalarının da talimatlarına uyulur.

Olympos Teleferik Redbull

Araçların taşıma halatları üstünde hareket eden mekanizmaları çekici halat ile birbirlerine bağlıdır. Alt istasyonda halat motor ile hareket ettirilir ve karşı istasyonda ise bir gerilim ağırlığı ile yüklenilir. Koşulsuz güvenlik iddiamızın gereği, olası tüm olumsuzlukları karşı tedbir alınmıştır. Normalinde kamusal elektrik şebekesinden beslenen teleferik tesisimizin ayrıca bağımsız iki büyük dizel jeneratöre sahiptir. Böylece seferlerimizin kamusal elektrik şebekesinden tam bağımsız biçimde ve kesintisiz olarak devam ettirilmesi mümkündür. Tesisimizde elektrikle çalışan ana tahrik sistemin olası bir arızasına karşı, ziyaretçilerimizin zirve istasyonundan tahliye edilebilmesi için ayrıca bir elektro hidrolik tabanlı acil tahrik sistemi bulunur.
Doppelmayr/Garaventa-Gruppe

TEKNİK BİLGİLER

Açılış 17 Haziran 2007
İmalatçı Doppelmayr/Garaventa
İnşaat Süresi 3 Yıl
Teknik Bilgiler
Kabinlerin Kişi Kapasitesi 80 Kişi
Sürüş Hızı 10m/sn
Yolculuk Süresi 10 Dakika
Sevk Kapasitesi 470 kişi/saat
Alt İstasyon Yüksekliği 726 m
Zirve İstasyon Yüksekliği 2365 m
Yükseklik Farkı 1639 m
Sürüş Mesafesi 4350 m
Taşıyıcı Halat Çapı 4 x 51mm
Çekici Halat Çapı 38 mm
   
Ana Motor Gücü 1000 kW
Yedek Motor Gücü 2x800 kW
Taşıyıcı Direk Sayısı 4
Kurtarma Teleferiği Kapasitesi 25 kişi
Teleferiğin İşletmesı ve Bakımı
İşletme ve Bakım Olympos Teleferik A.Ş. Doppelmayr/Garaventa ABB/Frey AG
Denetim
Bakanlık-Türkiye Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
Avrupada yetkili Teleferik Denetim Bürosu Dipl. Ing. H.Schupfer
Avrupada yetkili Teleferik Halatı Denetim Bürosu ROTEC Deutschland
Sigortalar
MAPFRE Genel Sigorta İstanbul
XL-INSURANCE Londra