Olympos Teleferik Biking Activity
TAHTALI DAĞI

Yeryüzünde denize en yakın ve en yüksek dağlardan bir tanesi olan Tahtalı Dağı, 2365 metre yüksekliğe sahiptir. Deniz kıyısında her noktada farklı bir manzarası olan heybetli bir dağ olması binlerce yıldır insanoğlunun dikkatini çekmiş ve tarih boyunca ona farklı anlamlar yüklenmesini sağlamıştır. Etrafında Phaselis, Olimpos, Chimera gibi antik yerleşimlerin bulunması ve eteklerinde bulunan ağaçların Olimpos Dağı’nda geçen mitolojik efsanelere sahip olması nedeniyle Mitolojide Olimpos dağı verilen dağlardan bir tanesinin Tahtalı Dağı olduğu düşünülmektedir.

Olympos Teleferik Motor Cycling Activity
TAHTALI DAĞI'NDA DOĞAL YAŞAM

Tahtalı Dağı’nda doğal yaşam, deniz kıyısında başlar. Tahtalı Dağı’nın doğal kayaç yapısı deniz kıyısında falez oluşumları, Phaselis Antik Kenti’nde olduğu gibi doğal koylar ve plajlar oluşturur. Burada bulunan sarp kayalık kıyılar Akdeniz Foku’na evsahipliği yaparken plajlarında iri başlı deniz kaplumbağası (Caretta caretta) ürer. 

Avrupa’nın en önemli milli parklarından birisi olan Beydağları Sahil Milli Parkı, Tahtalı Dağı eteklerinde yer almaktadır. Sahilde maki ve kızılçam ile başlayan habitat çeşitliliği yükseklere çıkıldıkça kendini önce karaçam ormanlarına, ardından sedir ve en sonunda ardıç ormanlarına bırakır.

Olympos Teleferik Catapult Tramboline
TAHTALI DAĞI'NIN TARİHİ

Tahtalı Dağı, 135 milyon yıl önce üzerinde bulunduğu Anadolu Yarım Adası ile birlikte Tetis Deniz’inin altındaydı. Kıtaların hareketi ile Anadolu deniz altından yeryüzüne çıkmaya başladığında Tahtalı Dağı da sert bir şekilde yukarı doğu çıkarak bugün şeklini almıştır. Teleferikle yukarı çıktığınız zaman etrafta gördüğünüz dilkine kaya çizgileri bize bu yükselmeyi anlatmaktadır.